Главная > Статьи
 


[к коментариям]

Регулювання ринку проектування провокує численні корупційні зловживання і потребує нагальних змін

19 - 02 - 2018

Ринок проектування – основа будівельної галузі з обсягом більше 1 млрд грн на рік та високою доданою вартістю. Сфера вимагає висококваліфікованого кадрового забезпечення і запровадження сучасних технологій. Проте застарілі системи підготовки, атестації фахівців та технічного регулювання гальмують розвиток ринку в Україні.

Шляхи вирішення проблем ринку представники влади, бізнесу та громадськості шукали 15 лютого під час Круглого столу «Українські реалії проектування. Вектор розвитку». Організаторами заходу виступили Офіс ефективного регулювання BRDO та Спілка архітекторів України за підтримки EU4BusinessFORBIZ в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.

Спеціалістів за фахом архітектури та містобудування готують 20 українських ВНЗ, інженерів-проектувальників – 42. При цьому підготовка та сертифікація за багатьма затребуваними напрямками – зокрема, з проектування інженерних мереж та проектування за Єврокодами – взагалі відсутня.


Неврегульованість повноважень саморегулівних організацій, яким делеговані функції підготовки до професійної атестації, провокують встановлення додаткових, не передбачених законодавством, вимог. Так, пройти професійну атестацію можуть лише члени профільної саморегулівної організації, що створює бар’єр для рівноправного доступу до адміністративної послуги і збільшує витрати для бізнесу.


«Архітектурна сфера потребує значних інвестицій та сучасних підходів. Сьогодні робота проектувальників та архітекторів в Україні дуже недооцінена, а рівень заробітної плати є найнижчим у Європі. Необхідно працювати над тим, аби перспективні українські спеціалісти мали попит на свою роботу і гідну оплату праці в Україні, а не виїжджали за кордон», - зазначив Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе, відкриваючи захід.


За даними аналітичного дослідження BRDO, з 36 регуляторних актів на ринку проектування, 8 мають ознаки незаконних, а 18 потребують актуалізації. «Чинне регулювання провокує корупційні зловживання з боку регуляторів, створює перепони для учасників ринку, необґрунтовано ускладнює процедуру погодження та затвердження проектної документації, а також не забезпечує захисту авторського права. З 2009 року кількість підприємств на українському ринку архітектури та проектування скоротилася втричі і наразі налічує близько 2060 підприємств», - наголосила Керівник сектору «Будівництво» BRDO Олена Шуляк.

NSAU
Ще одним проблемним аспектом є неврегульованість процедури затвердження проектної документації на будівництво об’єктів із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств. Вартість таких об’єктів затверджується органами виконавчої за застарілими нормативами, що призводить до штучного неринкового заниження тендерної вартості робіт і загрожує низькою якістю виконання проектів.

NSAU
Загалом ринку притаманна занижена вартість проектних робіт. Так, частка проектування у загальній вартості будівництва в Україні в середньому складає 1,5-2%. До слова, у Франції це 8-13%, а у Великобританії рівень сягає 10-17%. На цьому також акцентував Президент Національної Спілки архітекторів України Володимир Гусаков: «Сьогодні наш ринок характеризується технологічною відсталістю. Робота архітекторів малооплачувана, що відповідно, позначається і на якості. Система державних замовлень на проектування практично відсутня».

NSAU
На важливості створення конкурентних умов на ринку зупинився Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов: «Очевидно, що якісна архітектура коштує дорожче за неякісну. В Україні попит на якісне проектування тільки починає зароджуватися. В цьому плані дуже важливо створити конкурентні умови, що будуть сприяти розвитку», - зазначив він.

Крім того, регуляторне поле засмічують численні застарілі та неузгоджені норми. Так, відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об’єктів, розроблена відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, не потребує погодження з органами державної влади та місцевого самоврядування. Однак норми низки інших законодавчих актів вимагають погодження проектів будівництва перед їх затвердженням.За оцінкою BRDO, для сталого розвитку ринку проектування необхідно, зокрема:

Участь у заході також взяли: Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції Олексій Кудрявцев, Головний архітектор ТОВ «МІСЬКЦИВІЛЬПРОЕКТ» Віктор Ширяєв, Директор ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» Олександр Чижевський, представники бізнесових, експертних кіл і громадськості.


Довідково:

Ініціаторами регуляторної реформи є Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Державна регуляторна служба за сприяння BRDO. Підтримку процесу надає ЄС в рамках ініціативи EU4Business/ FORBIZ.

BRDO – провідний незалежний експертно-аналітичний центр з регуляторної політики в Україні.

Публічний Діалог між владою та бізнесом має за мету вдосконалення державного регулювання та поліпшення бізнес-клімату в Україні.

Більше інформації – на www.brdo.com.ua та www.regulation.gov.ua.

НСАУ

 

Теги: Архитектура, Строительство


Оценка:  0,00 

Ваша оценка:      

Комментарии

Нет комментариев

Добавить комментарий

Имя:*
E-mail:
(не публикуется)
Текст:*
Введите цифры указанные на картинке:
captcha

* - поля отмеченные звездочкой обязательны для заполнения.
Лучшие статьи
Киев. Ноябрь. INTERDOORS-2007: выставка на левом берегу Днепра
Gretsch-Unitas GmbH (Гретч-Юнитас) – путь длиной 100 лет
Стремление к лучшему - оснащение производств современным оборудованием!
Последние статьи
Новый фильм «Поколение четырёх стен» и его вирусный эффект: тысячи зрителей оценили важность фактов, описанных в фильме
Запрошення на «Windo Lviv 2018 – міжнародну виставку вікон, дверей і скла»
МИРОПЛАСТ увеличивает производственные мощности
Статьи по теме
ГОЛОВНА БІЗНЕС-ПЛАТФОРМА КОМУНІКАЦІЙ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ - Міжнародний ЕкспоФорум «Будівництво, Архітектура, Нерухомість 2016»
Очистити Київ. Менше – це більше. Лекція Віктора Зотова
RKM / RKM. Архитектурное наследие эпохи авангарда может стать мощным рычагом стимулирования

Лучшие новости
Путешествие в Турцию компании «МИРОПЛАСТ» вместе со своими клиентами

Шаг в сторону потребителя

Капитаны российского бизнеса – в Deceuninck

  Последние новости
Почему в новой квартире меняют окна? И когда это нужно делать

Солнечный коттедж в Винницкой области

Алюминиевые системы XXI века: умный дом с ALUPROF


Случайные видео

 02:32

Установка дверных петель
 02:59

Что важно при выборе
окон? Фурнитура
 02:06

Покраска двери
 00:36

Clean Glass Door...

 Интересные факты


Поиск по сайту

Авторизация

Логин
Пароль
Стать участником
Вспомнить пароль
Нужен ли сайту раздел Объявления?
 
Да! Буду читать.
Да! Буду размещать.
Нет! Никогда не читаю.
Мне всё равно.

Новости